2 май – Св. Цар Борис-Михаил
Българската православна църква почита паметта на св. цар Борис I Покръстител на българите. Датата 2 май не е случайна, на този ден през 907 година умира цар Борис Покръстител, един от най-великите български царе. Той е наречен равноапостолен светец. Цар Борис I приема и учениците на Кирил и Методий през 885 година и има важен принос за въвеждането и разпространението на българската писменост.
5 май – Св. Великомъченица Ирина
Света мъченица Ирина живяла в годините, когато 12-те апостоли разпространявали Словото Божие. Тя била от знатно семейство и имала много учители. Станала образована и умна девойка, имало много кандидати за ръката й и баща й решил да я омъжи. Но той не знаел, че тя вече тайно приела християнството от един от своите учители. В началото бил благосклонен, защото много я обичал, но като видял, че тя отказва да се омъжи и иска да посвети живота си на Бога, решил да я накаже. Каквито и наказания да измислял, Бог пазел Ирина и те се обръщали срещу баща й. Накрая той склонил да я изслуша и приел християнството заедно с цялото си домакинство. Ирина продължила да проповядва и много нейни съграждани се обърнали към християнството. Тя бил измъчвана от новия управител на града, но като по чудо винаги оставала невредима. Когато Ирина била известена от ангел, че идва моментът да иде при Бога, отишла в пещера и наредила да затрупат входа й. Пещерата станала неин гроб.
6 май – Св. Великомъченик Георги Победоносец (Гергьовден)
Свети великомъченик Георги Победоносец е един от най-тачените светци, мъченик за Христовата вяра. Той е почитан и от източните, и от западните християнски църкви, а също така и в исляма. По времето на император Диоклециан той е войник в Римската империя. Обезсмъртен в мита за Свети Георги и ламята, той е покровител на Англия, България, Грузия, Гърция, Етиопия, Канада, Каталония, Литва, Португалия, Сърбия, Черна гора.
В Кападокия (Мала Азия) Георги получава военната титла трибун едва на 20 години, след като се проявява като пълководец. През 303 г., по време на управлението на император Диоклециан, е убит, тъй като защитавал християнската вяра.
На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убития от него змей.
11 май – Св. Равноапостолни Методий и Кирил
На 11 май честваме братята равноапостоли св. св. Кирил и Методий. Св. Методий, по-големият брат, е роден през 810 година, а св. Константин е роден през 827 година и чак към края на живота си приема духовното име Кирил. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука – глаголицата. Напълно оригинално творческо дело, азбуката отразява точно звуковите особености на българската реч. Значението на делото е огромно още скоро след огласяването му. С глаголицата и превода на Библията се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на св. св. Кирил и Методий. През 867 г. те отиват в Рим да защитят достойно правото на славяните да имат свой богослужебен език и книги и Кирил принуждава папа Адриан II да признае официално славянската писменост. След блестящата защита и признанието в римската църква “Св. Марина” е отслужена първата литургия на славянски език. Скоро след това Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата “Св. Климент”. Методий се връща обратно и продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Делото на двамата братя е продължено от техните ученици Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
21 май – Св. Равноапостолни Константин и Елена
Православната църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата “Свети Апостоли” в Константинопол, а градът 16 века носи името му. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.
25 май – Възнесение Господне (Спасовден)
На 40-тия ден след Възкресение Христово Българската православна църква чества един от 12-те големи празници – Възнесение Господне, наричан още Спасовден. При възнесението си Христос се срещнал за последен път със своите ученици, за да им даде напътствията си за разпространението на вярата по света. Божият син събрал своите ученици на Елеонската планина. След като благословил апостолите с вдигнати ръце, Спасителят се отделил от тях и се възнесъл към небето. Пред учениците се явили два ангела в бели дрехи и им казали, че така, както Христос се възнесъл към небето, така ще се върне, за да съди живи и мъртви. Мястото, от което Исус се възнесъл, мигом се превърнало в свещено. Там Света царица Елена заповядала да се изгради храм, който по-късно бил разрушен от сарацините.
31 май – Петдесетница
На Петдесетия ден от Господното възкресение Дух Свети слязъл над апостолите във вид на огнени езици и им донесъл благодатните дарове. Празникът се нарича Петдесетница, защото това събитие е станало в деня на старозаветния празник Петдесетница, който отбелязвали петдесет дни след юдейската Пасха. Още щом божественият огън пламнал в душите на апостолите, изпълнени с даровете на Духа те започнали да прославят величието на Бога, като заговорили на разни, непознати за тях дотогава чуждоземни езици. Тъй простите галилейски рибари били умъдрени, духовно просветени в разбиране на истините на вярата. Това им дало бодрост, сила и мъжество да идат по всички краища на света за проповед на Евангелието, с готовност да отдадат и живота си за вярата Христова. Тогава свети апостол Петър произнесъл първата християнска проповед. Пояснил на множеството, че апостолите не са пияни, а изпълнени от Дух Свети, и ги приканил към покаяние. Думите му проникнали в сърцата на слушащите го юдеи. В този ден приели вярата в Христа, кръстили се и се присъединили към първата християнска общност около три хиляди души.